Zaćma

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba oczu, która polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się widzenia. Kiedy naturalna soczewka w oku zostaje zasłonięta zaćmą (ulega zmętnieniu i ogranicza przejrzystość w oku) obrazy docierające do siatkówki stają się nieostre. W efekcie chora osoba może widzieć obraz jak przez brudną szybę, jej widzenie z zaćmą określane jest jako patrzenie przez zamglone okno – obiekty stają się rozmyte, kolory matowieją, a widzenie nocą jest mocno utrudnione. Zaćma w bardzo zaawansowanych przypadkach doprowadza do utraty zdolności widzenia i ślepoty. Zaćmy nie poprawisz poprzez zmianę okularów korekcyjnych czy używanie suplementów diety. Jedynym w pełni bezpiecznym rozwiązaniem pozbycia się zaćmy jest przeprowadzenie operacyjnego zabiegu usunięcia zaćmy. Zabieg powinien być przeprowadzony jak najwcześniej. Wykonanie operacji we wczesnym etapie zaawansowania zaćmy jest łatwiejsze dla lekarza chirurga, bezpieczne dla pacjenta i pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań operacyjnych.


Jak rozpoznać zaćmę?

Początkowo choroba objawia sie niewielkim zamgleniem obrazu, obniżeniem kontrastu i wyrazistości barw. Następnie obrazy przybierają postać niewyraźnych kształtów, kolory są matowe, a przy słabym świetle oczy bardzo się męczą. W ostatnim stadium osoba chora widzi wyłącznie światło i ciemność.

Najczęstsze objawy, na które należy zwrócić uwagę:

  • widziane przedmioty są rozmyte
  • kolory wydają nie nieostre, zmatowione
  • masz zniekształcone widzenie przedmiotów
  • masz dużą wrażliwość na światło
  • słabo widzisz nocą
  • okulary przestają Ci już pomagać

Jeżeli zauważyłeś przynajmniej 3 objawy zaćmy u siebie skontaktuj sie z lekarzem okulistą, celem zbadania wzroku i rozpoznania zaćmy. Nie czekaj! Objawów nie możesz lekceważyć. Zaćma nieleczona, może doprowadzić do utraty wzroku i ślepoty. Udaj sie niezwłocznie do lekarza, celem określenia przyczyn dolegliwości. Jeżeli lekarz okulista zdiagnozował u Ciebie zaćmę poproś lekarza o skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy. Sprawdź swoje oczy – pamiętaj zaćma może rozwijać się w obu oczach lub w tylko jednym.

Masz więcej pytań? Nasz konsultant chętnie udzieli wszystkich odpowiedzi.